YOL AŞKI

x
Yükleyen  Sadi YALGIN

HONAZ DAĞI [2.571 m]

DENİZLİ - Honaz Dağı Milli Parkı

Honaz Dağı Milli Parkı; Honaz, Pamukkale ve Serinhisar ilçeleri sınırları içinde yer alan Honaz Dağı ve çevresinden oluşur. Honaz Dağı yüksekliği 2.571 metre ile Ege Bölgesi’nin en yüksek noktasıdır. Akdeniz...
DENİZLİ - Honaz Dağı Milli Parkı

Honaz Dağı Milli Parkı; Honaz, Pamukkale ve Serinhisar ilçeleri sınırları içinde yer alan Honaz Dağı ve çevresinden oluşur. Honaz Dağı yüksekliği 2.571 metre ile Ege Bölgesi’nin en yüksek noktasıdır. Akdeniz ikliminin hakim olduğu milli park; flora, fauna ve jeolojik olarak zengin özellikler göstermektedir. Ormanlarla kaplı olan dağın özel iklim koşulları dolayısıyla bitki çeşitliliği zengin olup, çevresindeki diğer alanlardan daha çok bitki türü bulunmaktadır.

Milli park ayrıca nadir olarak gözlemlenen endemik bitki türleri, yaban keçisi, yaban domuzu, porsuk, tilki, tavşan ve porsuk yanı sıra 4 çeşit sürüngen ve 64 kuş türünü barındırmaktadır. Honaz Dağı Milli Parkı kayalık dik yamaçları, şelaleleri ve jeolojik özellikleri bakımından eşsiz bir peyzaj özelliği gösterir. Honaz ilçe merkezinden ve Denizli-Antalya kara yolundan ulaşım imkanı bulunmaktadır. Milli park içinde ve çevresinde günübirlik konaklama tesisleri mevcuttur. Doğa yürüyüşleri ve kamp yapmaya uygun pek çok yeri vardır.

Kaynak: Denizli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
Devamı
2 Eylül 2021
Henüz bir fotoğraf bulunamadı
Yüklemek için buraya bir dosya bırakın...
Araç ipucu içeriği yüklenemedi.