YOL AŞKI

x
 • ORMAN TERAPİSİ

  Ormana gidin, ağır ağır yürüyün, tüm duyularınızı açarak havayı soluyun.

  Doğanın iyileştirici bir gücü olduğu gerçeği insanlık tarihi kadar eski bir bilgi olsa da, bu bilginin değerini fark etmemiz için önce kent yaşamının bizi hasta etmesi, sonra da Japonlar’ın Shinrin-Yoku, yani Orman Terapisi kavramını geliştirmeleri gerekiyordu belli ki. Orman terapisi, Şinto ve Budist şifa pratiklerinden esinlenen ve Japon hükümeti tarafından 1982 yılında tanınmış olan standart bir koruyucu tıp uygulaması. Ormanın ve ağaçların zihinsel ve fiziksel sağlık üzerindeki etkileri, Japonya’da devlet düzeyinde destek görüp yaygınlaşan bir uygulama. Aslında insanoğlunun ait olduğu ortama, yani doğaya dönmesinin onu iyileştiren etkilerine yapılan bir vurgu bu. Öyle ki, “ORMAN TIBBI” denilen bir alan var ve bilim adamları ormanın insan sağlığı üzerindeki etkilerini fizyolojik araştırmalar yaparak saptıyorlar. Örneğin 2005 ve 2006 yıllarında 260 kişi üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, 20 dakika boyunca orman manzarası izleyenlerde stres hormonu olan kortizol düzeyi, kentte yaşayan insanlara göre %13,4 oranında daha düşük çıkmış. Bu demektir ki hiçbir fizyolojik araştırmaya gerek kalmadan, ormanın manzarası bile stresi azaltan etkilere sahiptir.

  Chiba Üniversitesi’nde Çevre Sağlığı Merkezi Direktörü Yoshifumi Miyazaki insanların 5 milyon yıl doğada yaşadıklarını ve zaten doğada yaşamak üzere tasarlandıklarını, bu nedenle kent yaşamının insanda stres yarattığını söylüyor. Doğaya döndüğümüzde bedenlerimiz adeta fabrika ayarlarına geri dönüyor. Tokyo’daki Nippon Tıp Fakültesi’nden Li Qing, ormanda zaman geçirmenin, ya da Japonların kullandığı tabirle “ORMAN BANYOSU”nun akyuvar aktivitesini arttırarak bağışıklık sistemi güçlendirdiğini saptamış. Li bu etkiyi orman havasındaki, bitkilerin ürettiği fitonsit denilen antimiktobiyel bileşiğin veya esansiyel ağaç yağlarının solunmasına bağlıyor. Ormanda beş duyuya da hitap eden kuş sesleri, serin hava, yeşil renk, çimler ve çiçekler ve kokular insanı sakinleştiren etkilere sahiptir.

  Orman terapisi Japonya’da öylesine ciddiye alınmış ki, şimdiden ülke çapında 31 orman ve orman yolu “ORMAN TERAPİSİ ÜSSÜ” ilan edilmiş, bazı şirketler çalışanlarının sağlığı için orman terapisinden yararlanmaya başlamışlar. Orman terapisi beslenme eğitimi, hidroterapi ve aromaterapi gibi çeşitli uygulamalar da eklenerek, orman terapisi üslerinde insanların hizmetine sunulmaya başlanmıştır.

  ORMAN TERAPİSİNİN 10 YARARI:

  Bağışıklık sistemini güçlendiriyor
  Yüksek tansiyonu dengeliyor
  Stresi azaltıyor
  Kan şekerini düşürüyor
  Morali düzeltiyor
  Konsantrasyonu arttırıyor
  Ameliyatlardan ve hastalıklardan sonra iyileşme sürecini hızlandırıyor
  Enerjiyi arttırıyor
  Uyku kalitesini arttırıyor
  Yaratıcılığı arttırıyor

  Kışın doğaya çıkma isteği daha az olsa da, bu etkilerin yazın da kışın da aynı olduğunu anımsatmakta yarar var. Aslında orman yürüyüşü doktorun reçetesine yazacağı bir uygulama olmalı. Sırt ağrısı, depresyon, kanser ya da hangi kronik sorununuz olursa olsun, yapmanız gereken ilk şey kendinizi yeniden bulabilmek için doğaya dönmektir.

  Yakınınızda henüz ranta kurban edilmemiş ve düzenli olarak ziyaret edebileceğiniz bir orman bulabilmeniz dileğiyle…

  Eylem YILMAZ [NATUR – MED (Arınma, Doğa, Termal SPA)]
  Fotoğraf: MURAT DAĞI - Yayla (Yükselti: 1710 m)
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  Yorumlar (0)
  İleti onay bekliyor
  Akış ögesi yayınlandı. Bu öge artık akışınızda görüntülenecektir.
Araç ipucu içeriği yüklenemedi.