YOL AŞKI

x
Yükleyen  Sadi YALGIN

BULKAZ DAĞI (1.930 m)

UŞAK - Murat Dağı, Bulkaz Dağı ve Ahır Dağı ilin kuzey, kuzeydoğu ve doğudaki doğal sınırlarını oluştururlar. İl topraklarının batısı, Gediz vadisi ile Ege Bölgesine açılır. İl toprakları birçok vadiyle yarılmış dalgalı yaylalar görünümündedir....
UŞAK - Murat Dağı, Bulkaz Dağı ve Ahır Dağı ilin kuzey, kuzeydoğu ve doğudaki doğal sınırlarını oluştururlar. İl topraklarının batısı, Gediz vadisi ile Ege Bölgesine açılır. İl toprakları birçok vadiyle yarılmış dalgalı yaylalar görünümündedir. Bu yaylalar kuzeydoğudan güneybatıya doğru alçalarak bazı kesimlerde hafif dalgalı bir görünüş alırlar.

Bulkaz Dağı, Sivaslı ilçesinin doğu ve güneydoğusunda bulunmaktadır. Doruk noktası 1.930 m. de bulunan dağın yapısında kireçtaşları hakim durumdadır. Kabaca kuzey-güney doğrultusunda uzanan Bulkaz Dağı, aynı zamanda Uşak-Afyonkarahisar illerinin doğal sınırını oluşturmaktadır.

Orman bakımından doruğuna yakın çam ve ardıç ağaçları, eteklerine doğru ise meşe ağaçları ile kaplıdır. Bulkaz Dağı'nda zengin su kaynakları vardır. Sivaslı ilçesinin Evrendi-Pınarbaşı sularının kaynakları bu dağdadır.
Devamı
29 Temmuz 2022
Henüz bir fotoğraf bulunamadı
Yüklemek için buraya bir dosya bırakın...
Araç ipucu içeriği yüklenemedi.
Cron Job Başlıyor