YOL AŞKI

x

YOL AŞKI

Dağ ve doğa rotalarının (tırmanış, yürüyüş, dağ bisikleti vb.) paylaşıldığı ve keşfedildiği bir yerdir.
Öne Çıkan

İlmiye BERGMAN [İlk Türk Kadın Dağcı]

1936 yılında 3 bin 916 metre yüksekliğindeki Erciyes Dağı'na tırmanan ilk Türk kadınıydı. Atatürk'ü çok seven İlmiye Hanım, yükseklerde geçen parlak ve görkemli bir asrın kendisiydi.

Soytarı ve görgüsüz düzende duymadığımız ve görmediğimiz yıldızlar vardır. Gizli köşelerin de karanlığa inat parlayan ve ışık saçan. İstanbul Zincirlikuyu'da bir yıldız cenazesi kalktı. Sessiz, sedasız, gösterişsiz, gururlu.

1914 yılında başlayan önemli hayat yolculuğu 2015 yılının sonlarında noktalandı. Dolu dolu yaşanmış 101 yıl. Çok önemli iki şahsiyetin kızı ve eşi. İki geniş ve köklü aileyi birleştiren keskin bir akıl. Kökleri Selçuklu hanedanına dayanan sıkı bir Cumhuriyet kadınıydı. Türkiye Cumhuriyeti'nin temel harcında çok emekleri olan bir ailenin kızıydı. Selçuklu Sultanı Aleaddin Keykubat ile Hunat Hatun' un torunu. Dedesi Kayserili Müderriszade Sadi Efendi. Sultan Abdülaziz'in ''Muhaddis'' namını verdiği bir önemli bir kişilik. Babası Alim Muhaddisoğlu. Hunat Hatun Medresesi'nin son müderrisidir. Kayseri'nin ilk sanayicisi ve müteahhitidir. Kurtuluş Savaşımızda, Türk askerinin ekmek ihtiyacını karşılamak için un fabrikasını kurmuştur. Kayseri-Sivas-Mardin demiryollarını ve Türkiye'nin ilk barajlarından olan Seyhan ve Berdan barajlarını yapmıştır.

İlmiye, Kayseri'nin ileri gelen ailelerinden Karamehmet Ağazadeler'in oğlu Aleaddin Bergman ile 1932 senesinde evlendi. Makine ve uçak mühendisi olan Aleaddin, Osmanlı döneminde Almanya'ya mühendislik eğitimi için gönderilen dört kişiden biriydi. Memleketi Kayseri' ye 1928 yılında döndü ve Türkiye'nin ilk ve tek tayyare fabrikasının kurucu müdürü oldu. İlmiye ve Aleaddin'in dört çocuğu oldu. Oğlu İbrahim Karamehmet annesini ''Nemrut'un kız kardeşi'' diye tanımlıyor. 1936 yılında 3 bin 916 metre yüksekliğindeki Erciyes Dağı'na tırmanan ilk Türk kadınıydı. Atatürk'ü çok seven İlmiye Hanım, yükseklerde geçen parlak ve görkemli bir asrın kendisiydi. Bir yıldız daha kaydı.

Uğur SETEN (Kayseri Olay Gazetesi, 2016-01-04 / 18:31:33)

×
Bilgilendirin

Bloga abone olduğunuzda, sitede yeni yazı paylaşıldığı zaman size bir e-posta gönderilir!

UIAA - Dağ Etiği Deklarasyonu
Yolcu

İlgili Yazılar

 

Yorum

Henüz bir yorum yapılmadı. İlk yorum yapan siz olun!
Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
Konuk
Perşembe, 07 Temmuz 2022

Güvenlik Kodu Görseli

Cron Job Başlıyor