Kenar Çubuğu

x
 •   Yücel Çetin Dincer bu yayın hakkında 2 hafta önce beğenide bulundu
  KURTULUŞ SAVAŞI ŞEHİDİ

  Çeçeli Kara Murat Kurtuluş Savaşı şehididir. Çeçeli Kara Murat, Yunan askerleri tarafından yolda rehberlik yapması için alıkonulmuştur. Çeçeli Kara Murat, Karacahisar ve çevresindeki köylerin Yunan askerleri tarafından yıkılıp, yağmalanmaması için Yunan askerlerini köylerden uzak yerlere yönlendirmiştir. Daha sonra durumu anlayan Yunan askerleri tarafından şehit edilmiştir.

  1 Eylül günü UŞAK’ın düşman işgalinden kurtuluş günüdür. Her 1 Eylül günü UŞAK’ta resmi kurtuluş töreni yapılır. UŞAK’ta yapılan törenden sonra bütün idari heyet köye gidip Çeçeli Kara Murat’ın kabri başında anma töreni yapar.

  AŞAĞIDAKİ METİN ÇEÇELİ KARA MURAT’IN KABRİ BAŞINDAKİ KİTABEDE YAZILANLARI İÇERİR.

  BURADA:
  ULUSAL KURTULUŞ SAVAŞIMIZIN EN ÖNEMLİ SAFHALARINDAN BİRİ OLAN BAŞKUMANDANLIK MEYDAN MUHAREBESİNDE ORDULARIMIZ KARŞISINDA BOZGUNA UĞRAYARAK İZMİR’E DOĞRU KAÇMAYA BAŞLAYAN YUNAN ORDUSUNUN BİR KISMINI KUSRA DERESİ İSTİKAMETİNE YÖNLENDİREREK DÜŞMAN ORDULARI BAŞKOMUTANI GENERAL TRİKOPİS VE KOMUTA HEYETİNİN TESLİM ALINMASINDA ÖNEMLİ BİR ROL OYNAYAN VE BU SIRADA TUZAĞA DÜŞÜRÜLDÜKLERİNİ ANLAYAN DÜŞMAN ASKERLERİ TARAFINDAN ŞEHİT EDİLEN HALK KAHRAMANI ÇEÇELİ KARA MURAT YATMAKTADIR.
  RUHU ŞAD OLSUN.

  Kaynak: MEB Uşak (Merkez) Aşağı Karacahisar Ortaokulu
  İleti onay bekliyor
  Akış ögesi yayınlandı. Bu öge artık akışınızda görüntülenecektir.
Araç ipucu içeriği yüklenemedi.
Cron Job Başlıyor